Djeveri i Djeveruše – tko su, koliko ih je i čemu služe

Zgodni, nasmijani, u istu liniju poredani i do zadnjeg detalja jednaki – Djeveruše i Djeveri!

Impresivno zabavne scene američkih filmova u kojima grupa ljudi na vjenčanju izgleda i djeluje kao jedno, bile su dovoljne da me ova gospoda osvoje. Nisam znala tko su, u kojem se broju pojavljuju, ni čemu služe… Znala sam samo da ih želim kraj sebe! Jednom… 

Iako se djeveri i djeveruše spominju još u Bibliji te kroz povijest nesmetano koračaju sve do sadašnjosti, nisu saživjeli kao dio naše kulture i vjenčanih običaja. To naravno ne znači da ih ne možemo imati, ali uglavnom znači da o njima ne znamo baš ništa!

I dok ih jedni doživljavaju isključivo kao ukras, drugi kao smetala, a treći kao element kojim zahtjevnost vjenčanja raste, djeveri i djeveruše itekako imaju svoje uloge. Vrijeme ih je naravno mijenjalo, ali nikada im nije oduzelo ono najvažnije – čast!

 

Vratimo se sada malo unatrag… U vrijeme Antičkog Rima i civilizacije nastale prije naše ere, djeveri i djeveruše imali su vrlo ozbiljnu ulogu. Zaštita mladenaca bio je njihov najvažniji zadatak! Mladenku su do mjesta vjenčanja pratili djeveri pazeći da se ne bi dogodila otmica ili da mladenka prisiljena na vjenčanje ne bi sama pobjegla na putu do cilja. Koliko god daleko i nevjerojatno zvučalo, u pojedinim dijelovima svijeta ovo je i danas aktualno.

Na putu do oltara, mladenki bi se pridružile djeveruše. Odjevene u haljinu identičnu njenoj, zbunjivale su opasne i nepoželjne okupljenike, a svojim buketima napravljenim od različitog bilja i češnjaka, tjerale zle sile. U srednjem se vijeku njihova uloga proširila. Bogatim darivanjem mladenke prije samog vjenčanja, osiguravale su joj miraz za slučaj da je se otac nezadovoljan njezinim izborom odrekne i zabrani vjenčanje. Služenje mladenki i stajanje na raspolaganju tijekom dana vjenčanja jedan je od zadataka djeveruša koji je iz biblijskih zapisao doputovao do sadašnjosti…

Koliko djevera i djeveruša imati, danas je uglavnom rezultat želja mladenaca i njihovih osobnih izbora. U vrijeme Antičkog Rima, broj je bio zadan. Da bi se izmjena vjenčanih zavjeta smatrala valjanom i zakonski priznatom, morala se izgovoriti pred 10 svjedoka. Upravo je to bio razlog koji je jasno odredio broj djevera i djeveruša! Budući da se broj djeveruša ravnao po broju djevera, njih je 20 činilo sastavni dio ceremonije antičkih vjenčanja!

Danas je raznolikost na terenu po pitanju broja djevera i djeveruša uistinu velika i ne mora biti proporcionalno jednaka, a kreće od jednog (što je kod nas najčešći slučaj – kum/a) pa sve do 15 ili više. Postoje određene preporuke nastale kao spoj tradicije i suvremenih zahtjeva pa tako Amerikanci imaju nepisano pravilo prema kojem na svakih 50 uzvanika idu 2 djevera/djeveruše. Formalna vjenčanja koja uključuju više od 200 uzvanika najčešće imaju 6 do 10 djevera/djeveruša. Ukoliko se uz navedeni broj uzvanika ceremonija održava u katedrali, čak je 12 djevera/djeveruša prihvatljiv i očekivan broj. Opuštenija vjenčanja s brojem uzvanika manjim od 200 najčešće ne prelaze broj 6, a praksa pokazuje da je izabrani broj najmanji prilikom sklapanja drugog braka ili pak braka u kasnijim godinama.

Na jednom od američkih portala za mladence pronašla sam zanimljivu psihološku procjenu ličnosti koja se temelji na izabranom broju djevera i djeveruša. U našem slučaju dobro su procijenili, ali više o tome u idućoj priči…

Postotak broja djeveruša prema rezultatima istraživanja provedenog među mladencima SAD-a

Izvor: www.womangettingmarried.com

 

Budući da se najveći broj dostupne literature ove tematike odnosi na američko tržište, vrijeme je da saznamo koga to Amerikanci odabiru za djevere i djeveruše. Čast da na dan vjenčanja stoje uz mladence dobivaju prije svega braća i sestre, bratići i sestrične, najbliži prijatelj pa čak i roditelji te krsni kumovi. U drugom krugu izbora nalaze se: prijatelj iz djetinjstva, prijatelj iz razdoblja školovanja/studiranja te najznačajniji kolege s dosadašnjih/aktualnih poslova. Jedan će od navedenih uz titulu djevera/djeveruše nositi i titulu kuma/kume. Doživljaj kumstva na našim prostorima daleko je dublji te mu se pridaje puno veći emocionalni značaj u odnosu na mnoge druge dijelove svijeta u kojima su kumovi prije svega svjedoci. To su osobe koje se kao predstavnici grupe (ukoliko grupa djevera i djeveruša postoji) potpisuju i time zadovoljavaju jedan od zakonskih uvjeta za valjano sklapanje braka. Izbor za djevera/djeverušu koji su ujedno i kum/kuma uglavnom se odvija između brata/sestre i najbližeg prijatelja/prijateljice. Izabrani se ni po čemu ne razlikuju od ostalih djevera i djeveruša, a uz dužnosti koje s njima dijele, odgovorni su za cjelokupno funkcioniranje grupe.

U trenutku kada ste pozvani postati vizualno neodoljivi dodatak nečijeg vjenčanog dana, vrijeme je da prihvatite ili odbijete i sve dužnosti koje ova uloga sa sobom nosi. Vrijeme je da preispitate novac, vrijeme i želju! Ovo je jedina prilika u kojoj možete vagati jer kada ste jednom unutra bilo kakvo naknadno pregovaranje ili negodovanje smatra se direktnim nepoštivanjem mladenaca.

 

Ono oko čega Amerikanci puno otvorenije razgovaraju u odnosu na naše mladence i uzvanike jesu financije. Prvi zadatak budućih djevera i djeveruša je procijeniti mogu li i žele li se financijski nositi s dodijeljenom ulogom. Biti djever ili djeveruša znači biti spreman kupiti određenu haljinu/odijelo, platiti profesionalno šminkanje i friziranje, osigurati dolazak na sve događaje vezane uz vjenčanje na koje vas mladenci pozovu (visoki troškovi ukoliko morate putovati daleko, plaćati smještaj, zamjenu na poslu i sl.), osigurati poklone (minimalan iznos koji se očekuje je 100 dolara po događaju, a odnosi se na zaruke, djevojačke/momačke zabave, zabavu pred vjenčanje i vjenčanje).

Ukoliko ste izabrani biti predstavnici svojih grupa i na dan vjenčanja stajati najbliže mladencima, očekuje se da vaši pokloni budu najmanje dvostruko veći iznosi te da u potpunosti financirate djevojačke i momačke zabave. Ovakva očekivanja dio su američke vjenčane kulture, poznata su i prihvaćena kao takva, a mogućnost da dobivenu ulogu odbijete nije sramota pa ni rijetkost.

Nakon što ste prihvatili svoju materijalnu dužnost, vrijeme je da promislite i o onim ljepšim:  praktičnim, osobnim i emocionalno obojanim!

Djeveri i djeveruše zapravo imaju vrlo jasan zadatak: učiniti sve što je u njihovoj moći kako bi mladencima osigurali nezaboravno razdoblje života! Dužni su biti na raspolaganju tijekom razdoblja priprema i doprinijeti na način da preuzmu obavljanje onoga u čemu su najbolji, najsposobniji ili posjeduju potrebna poznanstva… Dužni su se angažirati i međusobno se povezati i upoznati kako bi na dan vjenčanja bili spremni nastupati kao grupa. Dužni su biti na raspolaganju kumovima i osigurati nezaboravne momačke/djevojačke zabave. Dužni su se odazvati na sva događanja vezana uz vjenčanje i biti nositelji njihove atmosfere. Dužni su se s mladencima smijati i plakati prateći razvoj trenutka s neke druge strane pozornice… I dok će djeveruše s osmijehom na licu zračiti svojom ljepotom i zadovoljstvom, djeveri će odraditi još nekoliko konkretnih zadataka na sam dan vjenčanja. Oni su ti koji dočekuju goste, dijele program svečanosti te ih prate do njihovih mjesta sjedenja. Dužni su tijekom plesa i zabave voditi računa o djeverušama kao i svim uzvanicama koje su na vjenčanje došle bez pratnje. Ako uz sve navedeno kum nije zaboravio na prstenje i ima ih kod sebe, grupa je na dobrom putu da svoju ulogu odradi na razini!

Neovisno o tome u kojem su dijelu svijeta i koje je stoljeće u tijeku, budući djeveri i djeveruše imaju još jedan zadatak…  Onaj najvažniji!

Stanite, nasmijte se i zahvalite ljudima koji stoje pred vama. Dobili ste priliku i čast iz prvih redova svjedočiti njihovim najznačajnijim životnim potezima i zajednički slaviti ljepotu postojanja; ljubav i prijateljstvo! I zato budite najbolja verzija sebe dok negdje nasmiješeni služite njima…

 

Izvori:

You may also like